понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety alias jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty na ogól spełniają funkcje ogrodzenia, lecz częstokroć służą także za ozdobę. Przeważnie takie sztacheta z plastiku buduje się w nasłonecznionych miejscach, w których prędko rosną oraz silnie się zagęszczają. Bez liku wdzięku maja tez takie żywe ploty, które prowadza poprzez osłonięte kąciki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina witek lub kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazy, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer nieopodal takiego ogrodzenia uspokaja i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki jakie są w skwerze, a także nasze preferencje oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, jednakże wymagają tez dużo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta Winylowe z Gliwic zdołają być nadzwyczaj cienkie, aczkolwiek powinno się je regularnie skracać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie komponuje się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany schludnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek stanowi nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z plastiku z Wieruszowa stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий