среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachety te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachety te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, lekkiej obróbce oraz względnie niskiej zapłacie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź wstępnie obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastiku z Mrągowa na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na ogrodzenie z Winylu na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas wielorakie odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno także siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie Winylowe stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na plotki Winylowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i własnych upodobań forma kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki i ogrodzenia z plastyku na plot i furtę ze sztachetek wznosi się z skał różnorakiego zarysu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród kawałeczków o niesymetrycznych konturach, należy je odpowiednio dobierać tzn. tak, by postać każdego następnego scalał się z uprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z plastyku z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają też mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane jednostki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, aby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий